S finanční gramotností nejdál dojdeš
Už jako malé děti jsme dostávaly kapesné, někdo ho utratil do posledního haléře jiný si úzkostlivě promýšlel co si koupí. Už v dětství začínají naše finanční návyky, to že rodiče se svými dětmi mluví o penězích jim dávají to nejlepší do života.
Peněz není nazbyt tak proč plýtvat
Někdy si ani neuvědomujeme kolik utrácíme za zbytečnosti. Jindy zbytečně platíme za něco co jinde můžeme mít levnější.
Není banka jako banka
Některé dnešní banky nabízejí vedení účtů zcela zdarma, jiné za to samé požadují poplatek. Proč tedy zůstávat u společnosti které zbytečně platíme peníze navíc. Na první pohled pouhých pár korun měsíčně za rok uspoří částku třeba na pěknou večeři ve dvou.
Složenky jsou přežitek
Zaslat někam peníze z bankovního účtu je mnohem levnější než je zaslat přes složenku. Je to z toho důvodu že poštu si za zaslání složenky zaúčtuje poplatek a v případě internetového bankovnictví máte často odchozí platby bez poplatku.
Nekupujte si na co nemáte
Co na tom že jste byli na dovolené kdesi v exotické zemi, že letošní Vánoce měli vaše děti ty nejmodernější hračky. Když na to nemáte a musíte si brát půjčku nemáte dobře nastavené uvažování o penězích.
Plýtvání jídlem
Měli bychom se vždycky snažit spotřebovat jídlo které máme v lednici. Tu skrojek chleba, plesnivé rajče, nahnilý banán které letí do koše, ač se to nemusí na první pohled zdát když přestaneme plýtvat jídlem ušetříme nemalé peníze.
Zdánlivě malé částky udělají ve výsledku hodně a je na nás jak se ke svým financím postavíme. Budeme plýtvat nebo si svých peněz vážit? Když začneme přemýšlet kam naše peníze putují můžeme hodně ušetřit jejich zbytečným plýtváním. Udělejte si čas na své peníze a v klidu si sepište na papír za co utrácíme a zvažme možnosti jestli se to nedá dělat i levněji.
Vzdělávat se můžeme i v oblasti financí třeba tím že se začneme zajímat o jednotlivé bankovní produkty a možnosti investování. V oblasti financí se můžeme vzdělávat celý život.