Pro někoho možná trochu španělská vesnice
V dnešní době je zcela normální, že se v konverzaci mladých lidí objevují odborné, technické a jiné výrazy, kterým starší generace, nebo lidé, nepohybující se ve stejných kruzích, nerozumí. Otázka tedy zní ?
Wi-Fi
Toto slovo zná a používá dnes téměř každý. Jedná se o výraz z oboru informatiky, který popisuje bezdrátovou komunikaci v rámci počítačových sítí. Je využíváno bezlicenčního frekvenčního pásma, což je vhodné pro budování levné, ale výkonné sítě. Výhodou je to, že není nutná instalace kabelů. Zjednodušeně jde o internetové připojení, které je dostupné ve stolních počítačích, notebookách, téměř všech telefonech, tabletech a také „chytrých“ televizích.
To, že připojení funguje, zjistíte díky symbolu, specifickému pro Wi-Fi.
Ukazuje kolísání signálu či jeho úplnou ztrátu. Zprostředkovatelem připojení je router.
Myspace
Když se řekne sociální síť, všem hned naskočí Facebook, Instagram nebo Twitter. Do této kategorie spadá i komunitní síť Myspace. Byl založený v roce 2003 ve USA. Na serveru jsou dostupné profily obyčejných lidí, ale také filmařů, hudebníků, herců a podobně. Vlastně je v mnoha ohledech podobný Facebooku, má ale jedinou výjimku. Profil si mohou založit pouze osoby starší 14 let.
Součástí je také Instant Messenger, který slouží k zasílání zpráv, ale umí také informovat o událostech na Myspace, komentářích nebo žádostech o přátelství. Dále nabízí chat, diskusní skupiny, blogy, seznamku a sdílení videí.
HTTP
Hypertext Transfer Protocol. Tři nic moc neříkající slova v angličtině. Odborný překlad zní – internetový protokol, který slouží k výměně hypertextových dokumentů ve formátu HTML, což je značkovací jazyk používaný pro tvorbu webových stránek.
Společně s elektronickou poštou jde o nejvíce používaný protokol, který se zasloužil o obrovský rozmach internetu v posledních letech. Sám o sobě neumožňuje šifrování a zabezpečení dat. K tomu slouží označení HTTPS, které vídáme běžně před internetovou adresou.
Protokol funguje na způsobu dotaz-odpověď. Uživatel pošle serveru dotaz ve formě textu, který obsahuje například informaci o schopnostech prohlížeče nebo označení požadovaného dokumentu. Server pak odpoví v několika řádcích, které popisují výsledek hledaného dotazu.
„Poslední míle“
Tento termín se týká telekomunikace. Jedná se o propojení mezi koncovým bodem telefonní sítě a účastníkem. Koncovým bodem může být například ústředna.
Pojem k nám pronikl z anglosaského prostředí, originální slovní spojení pak zní Last mile. Rozumí se jím účastnické vedení, například telefonní pár, a technologie, která hovor přenáší. Také se k tomu pojí dálkové napájení koncového zařízení. To mohou být třeba podvojné a sériové přípojky.
Nyní se tento pojem používá v datových přenosech. Označuje tak kromě vedení i zesilovače, opakovače signálu, moderny nebo vysílače, které jsou nutné k propojení mezi účastníkem a provozovatelem sítě.