Jak na domácí bioodpad? Zkuste vzít na pomoc žížaly
Chcete být tak trošku EKO a zvolit alternativní ekologickou likvidaci bioodpadu? V podstatě se jedná o rozpad organických látek a odpadů úplně bez chemie a zápachu. Nynějším trendem se stává vermikompostování, tedy takové, které lze využít například v paneláku. V čem to celé spočívá?
Žížaly se staly současným revolučním způsobem kompostování, svým způsobem se těší popularitě téměř po celém světě. Ačkoli tito malí tvorové s nepříliš hezkým vzhledem tráví většinu svého života na zahrádkách v půdě, nyní přeměňují organický materiál, který vyprodukujeme v domácnosti, na čistý a výživný humus v kompostérech. Oproti bakteriálnímu kompostu, který všichni známe ze zákoutí zahrad, vermikompostování vychází pouze z práce žížal. Mají totiž schopnost ve svém zažívání organické látky přeměňovat, kompost tak nezapáchá, protože žížaly takový rozkládající se materiál jsou schopné pojídat.
Na to, abyste začali s takovým kompostováním, stačí pouze speciální nádoba, nejlépe plastová a žížaly. Ty se používají kalifornské nebo hnojní. Na výběr je na trhu hned několik druhů, vhodné jsou s dírami a několika patry, kterými žížaly mohou prolézat tam a zpět. Funguje to tak, že v nejvyšším patře, který je vystlaný novinami nebo kokosovým vláknem, je vrstvený bioodpad. Jakmile se nástavec zaplní, je na něj možné přidat další, takže vznikne schodovitý kompostéer, ve kterém je v nižším patře už hotový vermikompost a lze jej odebrat. A tak stále dokola jedno patro skládat na druhé. Celý proces jedné přihrádky trvá asi tři měsíce.
Výše zmíněné druhy žížal žijí v tlejícím materiálu, takže rozhodně nepatří čistě jenom do půdy. Ke svému životu potřebují teplotu v rozmezí od 18 do 25°C. A kam je umístit? Vermikompostér může být i v bytě, třeba v kuchyni, také v předsíni nebo na chodbě, v létě i na zahradě, ovšem na stinných místech. Jednou za týden stačí vermikompost prohrábnout, abyste zjistili, jak žížaly odvádí svoji práci. Tak se i biologický odpad provzdušní, takže mu to jenom prospěje.