Dejte si pauzu a nezanedbejte letní detoxikaci
Detoxikace není jen způsob, jak zhubnout nebo překonat kocovinu, není to dieta s nezdravými pravidly, kdy oslabujete vlastní tělo. Je to cesta, jak ho naopak léčit, relaxovat a pečovat o sebe. Každý den jsme vystaveni tisícům toxinů a chemikálií v životním prostředí. Pomoct tělu trochu se „nakopnout“ detoxikací ho může nejen udržet zdravé, ale i plné energie. V létě máte navíc skvělou příležitost znovu přehodnotit nejen, co požíváte, ale i čím sebe sama opečováváte.
Hodně tekutin
Játra a ledviny jsou dva nejdůležitější orgány, kterými se tělo zbavuje toxinů. Jedna z nejlepších a nejjednodušších cest, jakou je můžeme podporovat, je pití přiměřeného množství vody. Ani šťávy, ani sladkých limonád, dokonce ani sycené vody, jen její čisté a neperlivé podoby. Toto pravidlo je v létě ještě důležitější vzhledem k horkým teplám a rostoucí teplotě těla. Zvýšením denního příjmu vody pomůžeme našim orgánům se s tím lépe vypořádat. Nejprve se však ujistěte, z jakého zdroje tekutiny volíte. Pokud se jedná o filtrovanou vodu, dodejte alespoň základní minerály, neboť byly odstraněny při filtraci.
Vybírejte, co jíte
Kromě vody je samozřejmě i jídlo důležitou součástí procesu detoxikace i celkové změny jídelníčků. Strava bohatá na čerstvé ovoce, zeleninu, ryby a pokud možno taky masa kvality bio – to vše patří k výrazu „eat clean“, tedy doslovně přeloženo „jezte čistě“. Ovoce a zeleniny je v letních měsících všude spousta, což vám značně usnadňuje jejich zakomponování do jídelníčku. Kdykoliv je to možné, volte pouze spolehlivé organické zdroje, vyhnete se tím množství použitých pesticidů a co se týče masa, také množství dusičnanů, konzervačních látek a chemických přídavných látek, které jsou pro naše tělo toxické. Přerušte nebo alespoň omezte svůj přísun balených nebo průmyslově zpracovaných potravin – obvykle jsou naplněné konzervačními látkami, rafinovanými cukry a elementy, které mohou narušovat detoxikaci.
Nebraňte se slunci
Slunce je mocným zdrojem života a naše těla ho potřebují, aby zůstala zdravá. Je doporučeno denně zůstat na ranním či večerním slunci alespoň 30-60 min. Sluneční svit pomáhá aktivaci vitaminu D, který je produkován pokožkou pouze, pokud je vystavena slunečnímu záření. Vitamin D je pro tělo velice důležitý – pomáhá se zpracováním vápníku a fosforu a podpořit funkci imunitního systému. Pokud zrovna netrávíte čas na mírném ranním slunci, chraňte svoji kůži opalovacími krémy. Každý krém však nemusí být vhodnou volbou. Mnoho z nich, které kůže absorbuje, obsahuje nevhodné chemikálie. Volte krémy, které obsahují jako aktivní látku oxid zinečnatý – zůstává na povrchu a do kůže se nedostane. Nejlepší jsou vysoce kvalitní s vysokou ochranou proti UV záření.
Vyhněte se i ostatním látkám, parfémům, čistícím přípravkům či vonným svíčkám, které mohou produkovat nevhodné chemikálie. Vždy volte organické či přírodní produkty s menším obsahem toxických látek.