Co víme o filtračním písku
Musí být výběrový – filtrační písek https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru do pískových filtrací je upravený speciálně pro tyto účely. Jinými slovy není to tak, že byste do filtračního bubnu nasypali písek, co naberete lopatou na staveništi. Stavební písky mívají velmi odlišnou zrnitost, zatímco písky filtrační musí mít jednotlivá zrnka přibližně stejně velká. Obvykle jde o rozsah mezi 0,6 a 1,2 mm.
Na barvě při filtraci nezáleží – budete-li nakupovat písky do filtračních bubnů, a budou-li mít patřičné parametry, co se týče velikosti zrn a ostrosti jejich hran, pak je v zásadě úplně jedno, zda bude písek bílý, více transparentní, zbarvený dohněda či dočervena, anebo bude převládat zlatožluté zbarvení. Ovšem pokud byste rádi využili písek i pro jiné účely, např. do akvária nebo jako dekorační obsyp některých rostlin na zahradě či v interiéru, pak vybírejte samozřejmě hlavně podle barvy.
Hrany se obrušují – kdo se domnívá, že nasype filtrační písek do bubnu a ten tam zůstane při každodenním využívání bazénu třeba deset let, mýlí se. Vlivem vodní eroze se postupně všechna zrnka obrušují, a jakmile se jejich ostré hrany patřičně zakulatí, že se tím rapidně sníží filtrační výkon, nastane čas vyměnit písek za nový. Naštěstí je cena filtračního písku natolik nízká, že není nutné kvůli jeho výměně panikařit.
Kam s pískem, až doslouží – použitý písek můžete jednoduše vysypat do kontejneru s komunálním odpadem, v tom vám asi stěží někdo zabrání a v zásadě tím nezpůsobíte žádnou újmu životnímu prostředí. Jenže je to docela škoda, protože jej lze využít i jinde, například jako posypový materiál na chodník. Je to rozhodně lepší řešení, než chodník solit. Další možností využití použitého písku je zahradní trávník, ten se díky zemině smíchané s pískem více provzdušní, takže pak bude lépe přijímat živiny z vody a z případných hnojiv.