Březnoví škodíci
Tak jako největšího škodivce zde máme dle společnosti Eset, která se na viry specializuje, potvůrku jménem JS/Adware.Agent.AF. Copak dělá? To je vám ničemník přímo neskutečný. Ne, neházejte počítače z oken, není nebezpečný. Je jen nepříjemný a zákeřný. Když se k vám totiž dostane, začne vás přesměrovávat na reklamní weby. A to vás zpočátku nechá chladným, ale pak už vás to začne zlobit a začínáte zuřit. Asi si v duchu říkáte, co je na tom složitého v klidu kliknout v prohlížeči na šipku zpět, a jsem tam kde jsem chtěl. No, a to je právě to. To totiž nejde. On ten vir to totiž uměl /umí vymazat, takže prohlížeč vám tu poslední stránku nenajde. Ten, kdo jej sestavil a seslal na nešťastné počítačové amatéry byl velmi fikaný. Musel se řádně obohatit.
Ale naštěstí se dopustil chyby. On totiž tento vir cestoval ve formě dotazníku, kde jste klikali na odpovědi a byl vám za to slíben třeba mobil. Já totiž ještě stále věřím (prý naivně), že na to nikdo neklikal. Protože každý již ví, že asi těžko dostane tak drahou věc za pár kliknutí někam. Nebo ne?
Z mé naivity mne firma Eset vyvádí přesnými čísly, kterým snad ani nemohu a nechci věřit, ale již je to tak. Nebudu to zde zahlcovat různými procenty, napíši jen ve zkratce, že asi každý patnáctý uživatel obdržel a klikl. Hrozné číslo.
Jako další březnoví záškodníci, kteří nejvíce útočili na peněženky a nervy majitelů počítačů bylHTML/Adware.Agent.A., a další Win32/Exploit.CVE-2017-11882. Kruci, to neumí Eset zvolit nějaká zvučnější jména?
Virů bylo za celý měsíc samozřejmě více, ale ty názvy jsou si vesměs podobné a většina z nich nevyjadřuje míru škodlivosti ani činnost toho dotyčného.
Nuže nezbývá než kontrolovat antivirový program a nevěřit kdejaké hlouposti. Jak na webech, tak i v soukromých či firemních mailech. Pak můžete být skoro klidní.