Podvůdky při internetových objednávkách
Dnes bych se rád zaměřil na drobnůstku zvanou předvyplněná okna. To jsou ta okénka, která si již na webu zaškrtl obchodník sám. Ono je těžké to označit za podvod přímo, protože tam většinou je možnost kontrola těchto údajů, jenže si toho třeba nevšimnete a podvodníček si již mne ruce. Těmto políčkům, nebo okénkům, jak kdo chcete se říká automatické předvolby, a jsou již skoro všude. V našem státě jsou protiprávní, jak tvrdí někteří advokáti na svých webech. Já advokát nejsem a odpovím jim, že je to blbina. Jako obchodník to sice předvyplněné mám, aleje tam možnost toto zrušit. Nikterak zákazníka k ničemu nenutím. Natož abych na něj činil nátlak.
Když si toho nevšimnete, nebo ve spěchu odkliknete celou objednávku, tak je zle. Ne, že byste na to zemřeli, ale už se zavazujete k něčemu oč nestojíte. Většinou to však bývá jen pojištění zásilky, takže vás ta zkušenost zase nebude stát majlant, a vy již příště budete vědět, že máte koukat do objednávky, a ne po sličné sekretářce, objednáváte-li v práci, nebo po sličné milence objednáváte-li doma. Ehm, pardon, někde jinde.
Vy však máte právo tuto platbu navíc požadovat zpět. I když není přímo v našem zákoně, je to v zákoně EU a každý prodejce je povinen jej respektovat. Jasně že se asi nebudete hádat kvůli dvacetikoruně, ale někdy jdou ty pojistné částky i do stovek korun. Takže se nebojte a platbu požadujte nekompromisně zpět.
To větší legrace je, když si například Alza drze předvyplní položku k notebooku s tím, že si zaplatíte kancelářský balík od Microsoftu Office. To už je pak jiná legrace, ovšemze strany obchodníka také protiprávní.
Je dobré si skutečně hlídat kde co. Jistě chápete, že prodejce velmi nerad vrací jakékoli peníze, takže je lepší se raději těmto sporům vyhnout. Proto buďte pozorní a pokud se vám něco nezdá, rychle z webu pryč.