Lev v zimě
Máte rádi historické náměty ve filmové tvorbě? Pro lidi, kteří mají rádi historii je velmi atraktivní například anglický středověk. Vilém Dobyvatel, občanská válka mezi králem Štěpánem z Blois a Matyldou a především příběhy Jindřicha II. a jeho manželky krásné Eleanory Akvitánské.
Jindřich II. Patří mezi nejvýznamnější vládce Anglie a to i přes to, že měl své značné neduhy jako například ženy. Byl velmi troufalý, díky čemuž si dokázal na samém začátku uhájit své království. Jeho manželka Eleanor Akvitánská nijak nezaostávala. Patřila mezi nejvíce emancipované ženy své doby. Byla velmi ambiciózní a nejednou využila svých synů k tomu, aby bojovali společnými silami proti králi Jindřichovi a neustále je proti otci popouzela. Král se jí odměnil tím, že ji uvěznil na mnoho let v luxusním vězení na hradě Chinon. Přesto Eleanor Jindřicha svým způsobem milovala a on miloval ji, ačkoli v průběhu jeho života prošlo jeho postelí mnoho milenek.
O zvláštním soužití pojednává slavná divadelní hra Jamese Goldmanna z roku 1966 Lev v zimě.
Taková normální rodinka
Příběh pojednává o rodinném Vánočním setkání „povedené rodinky“ na hradě Chinon, kdy se setkává král, královna, královnina milenka a synové Richard (později zvaný Lví srdce), Geoffry a Jan (později zvaný Bezzemek).
Hra měla premiéru na Brodwayi a byla natolik úspěšná, že byl natočený stejnojmenný film s Katherine Hepburn a Peterem O ´Tolem v hlavních rolích. Film byl oceněný několika Oscary.
Dalšího filmového zpracování jsme se mohli dočkat v roce 2003 s Glen Close a Patrickem Stevartem v hlavních rolích.
Příběh staví na brilantních dialozích. Není tedy nijak překvapivé, že tato hra je velmi často hraná také v českých divadlech. Například excelentní bylo představení s Hanou Maciuchovou a zesnulým Radkem Brzobohatým v hlavních rolích.